Váš projekt, naše povinnost

Často nastává situace, kdy zákazník neodhadne správně potřebný panel pro své účely. Abychom tomuto předešli a nevznikly tak i ostatním potíže v projektu, doporučíme vám nezávazně sestavu, která bude vyhovující vašim potřebám.

Sestavu si samozřejmě můžete optimálně navrhnout sami. Řekneme vám, nad čím je třeba uvažovat a na co si dát pozor, abyste energii měli takovou, jakou potřebujete.

1  Jaké spotřebiče budete užívat

Budete je využívat souběžně, nebo vždy jen některý z nich? Ať tak či onak, je dobré vždy počítat s tím, že může být potřeba mít napojeno vícero spotřebičů v jednu chvíli. Proto je nutné znát celkový příkon těchto spotřebičů a připočítat stálých 10 W v případě jejich pohánění přes měnič napětí (máte 230 V). Každý měnič z 12 na 230 voltů totiž má svoji spotřebu kolem deseti wattů.

Na štítku každého přístroje se dozvíte, kolik spotřebič odebírá energie v maximu. Např. TV bude mít 50 W, ve skutečnosti bude průměrná spotřeba 35 W (ovlivňuje ji jas i další nastavení). Často se využívá např. i kompresorová lednička na 12 V, ta mívá také do 50 W, konstantně je ale její průměr kolem 25 W.

1_1  Kolik hodin budou v provozu

Většinou vám spotřebiče nepůjdou celý den. Nejčastěji pouze lednička bývá napojena permanentně. Ta zároveň bývá největší "žrout", protože má odběr každou vteřinu, a vy vyrábíte elektřinu max. 10 hodin denně. S tím je potřeba vždy počítat a dle toho navrhnout dostatečně výkonný panel(y). 

1_2  Roční období

Důležitý aspekt při navrhování vaší ostrovní elektrárny.

Budete energii vyrábět a zároveň čerpat každý den v roce? Nebo jen během sezóny? Pokud je správně druhá možnost, nebude vaše potřebná investice veliká. V opačném případě budete potřebovat 3x takové panely, na který by vám stačil v případě sezonního využití jediný. Počítejte tedy s trojnásobným počtem panelů v případě celoročního užití, než kdybyste energii čerpali jen přes léto.

1_3  Pozice solárního panelu vůči slunci

I to je důležité. Nejen orientace, ale i sklon vůči slunci. 

Častým problémem jsou stromy, které zabraňují slunečním paprskům mířit přímo na panel. 
Orientace panelu vůči dennímu slunci je každému asi jasná. 
Co ovlivní výkon vyrobené energie, je i sklon a úhel panelu. Při usazení na budovu se sedlovou střechou máte vždy výhodu, hlavně v jiném než letním období, protože v létě je efektivita panelu dostatečné i při usazení na rovný povrch. V jiných období, hlavně v zimě, je sklon vždy podmínkou z důvodu níže posazeného slunce. Více naleznete v článku Jak získat z panelu maximum.

1_4  Solární regulátor

Posledním bodem se zaměříme na techniku. 

Existují dva typy solárních regulátorů, obyčejné převaděče zvané PWM a inteligentní stroje MPPT.
Rozdíly mezi těmito technologiemi se věnujeme v článku Solární regulátor.
V zásadě platí, že PWM můžete využít pouze pro panel(y), který nemá větší výkon než 180 W. Panely 200 W a více mají vyšší napětí, jež pwm typy nedokáží zpracovat na 12-15 V (napětí baterie). 

V případě užití jednoho 180 W panelu můžete použít PWM regulátor (lze jich použít i více paralelně napojených s týmž regulátorem). 
Pwm regulátor vám nikdy nezpracuje více než cca 70 % energie, které panel(y) vyrábí. V praxi to znamená, že 180W panel dokáže za nejlepších podmínek vyrobit reálných 180 wattů, ale pwm tím, jak mění napětí panelu a převádí jej na napětí akumulátoru, vám do něj nepošle nikdy více než 130 W. 

U MPPT je technologie zpracování jiná. Ta dokáže energii spolehlivě převádět s 99% účinností. 
Podmínkou užití MPPT je u panelů nad 200 W, které dávají vysoké napětí, jež nedokáže pwm zpracovat (25 V max). 

Tato technologie regulátorů je 3-5x dražší než pwm. Důležité však brát v potaz, že u této platí: co panel vyrobí, to regulátor do baterie převádí.

Stále si nevíte rady s optimálním výběrem panelu pro vaše záměry? Vše vypočítáme za vás, stačí jen nezávazně poptat formulářem níže.

ccc_3


Máte nějaké otázky? Zodpovíme je. Prosíme o pečlivé vyplnění kontaktních údajů.

Nevyplňujte toto pole:


car