19.01.2023 - Na Solárnu máme opět skladem oblíbené přenosné solární sety. Nově přidán kufrový set 80 W.

Váš projekt, naše povinnost

Často nastává situace, kdy zákazník neodhadne správně potřebný panel pro své účely. Abychom tomuto předešli a nevznikly tak i ostatním potíže v projektu, doporučíme vám nezávazně sestavu, která bude vyhovující vašim potřebám.

Sestavu si samozřejmě můžete optimálně navrhnout sami. Řekneme vám, nad čím je třeba uvažovat a na co si dát pozor, abyste energii měli takovou, jakou potřebujete.

1  Jaké spotřebiče budete užívat

Budete je využívat souběžně, nebo vždy jen některý z nich? Ať tak či onak, je dobré vždy počítat s tím, že může být potřeba mít napojeno vícero spotřebičů v jednu chvíli. Proto je nutné znát celkový příkon těchto spotřebičů a připočítat stálých 10 W v případě jejich pohánění přes měnič napětí (máte 230 V). Každý měnič z 12 na 230 voltů totiž má svoji spotřebu kolem deseti wattů.

Na štítku každého přístroje se dozvíte, kolik spotřebič odebírá energie v maximu. Např. TV bude mít 50 W, ve skutečnosti bude průměrná spotřeba 35 W (ovlivňuje ji jas i další nastavení). Často se využívá např. i kompresorová lednička na 12 V, ta mívá také do 50 W, konstantně je ale její průměr kolem 25 W.

1_1  Kolik hodin budou v provozu

Většinou vám spotřebiče nepůjdou celý den. Nejčastěji pouze lednička bývá napojena permanentně. Ta zároveň bývá největší "žrout", protože má odběr každou vteřinu, a vy vyrábíte elektřinu max. 10 hodin denně. S tím je potřeba vždy počítat a dle toho navrhnout dostatečně výkonný panel(y). 

1_2  Roční období

Důležitý aspekt při navrhování vaší ostrovní elektrárny.

Budete energii vyrábět a zároveň čerpat každý den v roce? Nebo jen během sezóny? Pokud je správně druhá možnost, nebude vaše potřebná investice veliká. V opačném případě budete potřebovat 3x takové panely, na který by vám stačil v případě sezonního využití jediný. Počítejte tedy s trojnásobným počtem panelů v případě celoročního užití, než kdybyste energii čerpali jen přes léto.

1_3  Pozice solárního panelu vůči slunci

I to je důležité. Nejen orientace, ale i sklon vůči slunci. 

Častým problémem jsou stromy, které zabraňují slunečním paprskům mířit přímo na panel. 
Orientace panelu vůči dennímu slunci je každému asi jasná. 
Co ovlivní výkon vyrobené energie, je i sklon a úhel panelu. Při usazení na budovu se sedlovou střechou máte vždy výhodu, hlavně v jiném než letním období, protože v létě je efektivita panelu dostatečné i při usazení na rovný povrch. V jiných období, hlavně v zimě, je sklon vždy podmínkou z důvodu níže posazeného slunce. Více naleznete v článku Jak získat z panelu maximum.

1_4  Solární regulátor

Posledním bodem se zaměříme na techniku. 

Existují dva typy solárních regulátorů, obyčejné převaděče zvané PWM a inteligentní stroje MPPT.
Rozdíly mezi těmito technologiemi se věnujeme v článku Solární regulátor.
V zásadě platí, že PWM můžete využít pouze pro panel(y), který nemá větší výkon než 180 W. Panely 200 W a více mají vyšší napětí, jež pwm typy nedokáží zpracovat na 12-15 V (napětí baterie). 

V případě užití jednoho 180 W panelu můžete použít PWM regulátor (lze jich použít i více paralelně napojených s týmž regulátorem). 
Pwm regulátor vám nikdy nezpracuje více než cca 70 % energie, které panel(y) vyrábí. V praxi to znamená, že 180W panel dokáže za nejlepších podmínek vyrobit reálných 180 wattů, ale pwm tím, jak mění napětí panelu a převádí jej na napětí akumulátoru, vám do něj nepošle nikdy více než 130 W. 

U MPPT je technologie zpracování jiná. Ta dokáže energii spolehlivě převádět s 99% účinností. 
Podmínkou užití MPPT je u panelů nad 200 W, které dávají vysoké napětí, jež nedokáže pwm zpracovat (25 V max). 

Tato technologie regulátorů je 3-5x dražší než pwm. Důležité však brát v potaz, že u této platí: co panel vyrobí, to regulátor do baterie převádí.

Stále si nevíte rady s optimálním výběrem panelu pro vaše záměry? Vše vypočítáme za vás, stačí jen nezávazně poptat formulářem níže.

ccc_3


Máte nějaké otázky? Zodpovíme je. Prosíme o pečlivé vyplnění kontaktních údajů.

Nevyplňujte toto pole:


car