Rady a tipy

Jak získat z panelu "maximum"

V tomto článku vám poradíme, jak ze solárního panelu dostat co nejvíce energie.

Začneme samostatným výkonem panelu. Ty pořídíte běžně od 10 W až po silných 450 W. Prvním rozhodnutím před koupí je tedy výběr soláru s max. výkonem, jenž dokáže za ideálních podmínek vyrobit. 

Proto, abyste dostali z panelu jeho maximální možný výkon, jsou zapotřebí tři věci.

1_9  solární regulátor

Existují dva typy  

  • PWM
  • MPPT

PWM jsou obyčejné ne inteligentní měniče napětí, které převedou variabilní napětí panelu na 12-14 V (jím nabíjí akumulátor). Tento však můžete použít pouze pro panely vydávající max. 25 voltů. A takové panely jsou pouze do výkonu 180 W. Panely nad 200 W dávají napětí více než 30 V a takové napětí pwm regulátory nezpracují. Sice mohou krátkodobě fungovat, ale hodně neefektivně, po určitě době přestanou jít úplně.

Na štítku takových regulátorů je sice max. zatížení 50 V, ale to dokáže pwm regulátor zpracovávat pouze v případě, že nabíjíte dvě 12V baterie sériově napojené - vytvoříte tedy 24V dobíjecí systém. Potom můžete užít i panely s napětím přes 30 V.

Regulátory zobrazují na lcd displeji vždy napětí baterie, některé typy i proudovou hodnotu, jakou panel vyrábí (není to však hodnota, již je baterie nabíjena - ta je vždy v případě pwm technologie nižší, než panel vyrábí).

MPPT je mimořádně inteligentní technologie, která dokáže zpracovat to, co panel vyrobí. Účinnost je zde 99 %. Do takovýchto regulátorů můžete napojit jakýkoliv panel na světě. Tyto regulátory zpracovávají snadno i 100 V a účinně je přemění na 12 či 24 V, dle zapojení bateriového systému.

Na co se při výběru zaměřit? Kolik takový regulátor dokáže efektivně zpracovat panelů. To zjistíte v hodnotě A (proud). Běžně se prodávají regulátory se štítkem 10-60 A. Samozřejmě platí, čím více A, tím více panelů možno paralelně spojit.
Technologie Maximum Power Point Tracking je cca 5x dražší než ta obyčejná, Pulse Width Modulation.

MPPT displej vám zobrazí také více údajů než pwm regulátor. Zde vždy vidíte nejen to, kolik panel vyrábí energie, ale skutečnou hodnotu, již je akumulátor dobíjen.
Takovýto regulátor lze užít s jakýmkoliv panelem, vždy tak budete mít více energie díky téměř stoprocentní účinnosti. Avšak u menších panelů (do napětí 25 V) není rozdíl v solárním regulátoru tak obrovský jako u panelů 200 W a více, co se účinnosti týče.

U obou typů je několik jisticích ochran, např. proti přebití baterie, zkratu apod. V praxi to znamená, pokud máte baterii nabitou, oba typy regulátorů omezí či zastaví přiváděnou energii do baterie, aby se nepřebíjela.

2  orientace panelu ke světové straně

Solární panel by měl být vždy orientován k jihu. Slunce by mělo svítit přímo na skleněný povrch bez jakýchkoliv překážek. 
Pokud vám brání např. strom, dostatečné množství paprsků se i tak k panelu dostane. Vždy je však lepší panel umístit na místo, kde během nejintenzivnější denní záře nejsou překážky žádné.

V případě umístění panelu na karavan je vždy lepší zaparkovat na volném prostranství.

solární energie 


úhel solárního panelu  sklon panelu v závislosti na ročním období

V každém ze čtyř období vyžaduje solární panel trochu jiný sklon pro to, aby vyrobil svoje maximum. Běžně se však, pokud možno, mění sklon panelu k slunci dvakrát do roka. V létě je ideální hodnota kolem 20 stupňů. V zimě, kdy je slunce posazeno nízko, dokonce až 80 °.
Možnost nastavení panelu však mají pouze ti, kteří jej nemají na střeše trvale usazen. 
Někteří zahrádkáři jej mají např. pouze opřený a nasměrovaný vůči aktuálně nejlepším podmínkám, takže jej třeba i 3x denně nastaví vždy směrem ke slunečním paprskům.

Pokud máte panel usazen trvale jako většina, doporučuje se úhel 45 °. To představuje slušný výnos energie v každém ročním období, nikdy však nedosáhnete maximum toho, co panel dokáže vyrobit.
Na karavanech je panel usazen bez úhlu, i tak ale bude dostatečně fungovat v letním období. Pokud by byl takto uchycen přes zimu, energie by byla za stejných světelných podmínek mnohem nižší.

 

ccc_3 

Nyní pokračovat na:

 ↘  Eshopová nabídka produktů Další články k přečtení  
 Jednotlivé solární panely  ↪ Zapojení a instalace panelu
 Solární kompletní sestavy   Solární regulátor
↠ Solární regulátory a měniče  O Solárnu
 Příslušenství k solární sestavě   Nejčastější dotazy
➙ Dárkové poukazy a ostatní  Doprava k vám