Rozdíly mezi panely

 Jaké jsou typy solárních panelů a který je lepší?
 

Solární panely naleznete buď polykrystalické, nebo monokrystalické.

Kdybychom srovnání psali v roce 2016, byl by tento článek jiný. Dnes, roku 2021, však platí následující:

Rozdíly co se výroby týče jsou nyní u obou typů křemenného krystalu téměř shodné. Postup výroby vás asi zajímat nebude, u obou typů se mírně liší, náklady jsou však již stejné, což v minulosti neplatilo, monokrystal byl o cca deset procent dražší.

Rozdíly ve výkonu:

Monokrystal dokáže efektivněji přeměnit sluneční svit na energii, tedy v době, kdy opravdu "svítí", dostanete více energie. Nicméně tento rozdíl je od roku 2020 tak zanedbatelný, že jej nepoznáte. 
Ještě před 5 lety byl rozdílový výkon cca 5%, dnes už je známo, že oba typy křemíků mají hodně podobnou efektivitu přeměny energie za totožných podmínek.

Každý poly/mono panel stejného výkonu se může lišit výstupním napětím dle výrobní technologie, ve výsledku však výsledné watty budou stejné. Kde je nižší napětí, bude zase mírně vyšší proud.

Při našem měření v roce 2021 stejně výkonného panelu obou typů technologie pod totožným sklonem a nasměrováním ke slunci jsme rozdíl nenaměřili. Dá se proto tvrdit, že výkon je při slunci i zataženém počasí obou typů totožný.

Spatřitelný rozdíl mezi panely je ve zbarvení krystalických článků; monokrystal je tmavší modré barvy, polykrystal je světlý v barvě modrého nebe, odlišné je i výrobní napojení solárních článků v jeden celek. 
Druhou odlišností je i barva desky panelu. Většinou si panel ze zadní strany vybavujeme bíle. U nás od roku 2021 seženete panely i zcela černé - jinou barvu na takovém panelu nenajdete - černá je deska, odlehčený pevný rám i monokrystalický křemík pod sklem.

Polykrystal vs monokrystal

Kterému typu tedy dát přednost? Pokud si chcete vybrat z estetického hlediska, každému se líbí jiný krystal, dobré je však upozornit, že na monokrystalech, tedy tmavého zbarvení, nebude patrný prach či špína, což může být výhoda i nevýhoda. Panel je dobré jednou za čas (párkrát do roka) otřít, protože nečistoty na skle vám mírně sníží výkon. Na monokrystalu, pokud na něj nehledíte zblízka, zašpinění nespatříte, u polykrystalu, světlejší modré, ano, takže vám trkne jej utřít dříve.

Ani konstrukčně se panely neliší. Mají totožné tvrzené sklo, hliníkový rám a tedy i celkovou hmotnost.


 

ccc_3

Nyní můžete navštívit:

 ↘  Eshopová nabídka produktů Další články k přečtení  
 Jednotlivé solární panely  ↪ Zapojení a instalace panelu
 Solární kompletní sestavy    Rady a tipy
 Solární regulátory a měniče ↠ Solární regulátor
 Příslušenství k solární sestavě  10 důvodů, proč Solárno
➙ Dárkové poukazy a ostatní ➙ Doprava k vám