Proč si pořídit solární panel


Kdy a proč si vyrábět elektřinu zdarma?

Existují dva důvody. Buď si solární sestavu pořídíte kvůli tomu, že energii jednoduše potřebujete, nejčastěji na chatě, zahradě či karavanu. A nebo si malou elektrárnu vybudujete jen proto, že vás bude těšit ta nezávislost a bezplatná energie, třeba i pro úschovu financí za stále dražší energie. Cena za malý ostrovní systém totiž není v roce 2021 vůbec vysoká, alespoň ne u nás.

Co budete potřebovat pro vytvoření malé elektrárny

Abyste měli ostrovní systém kompletní, potřebujete samozřejmě panel a regulátor. Další podmínkou je akumulátor na 12 V, do něhož energii od panelu ukládáte. Nemůžete tedy čerpat energii pro spotřebič přímo z panelu, ale vždy z baterie. Ta může být jakákoliv, klidně i ta startovací z vašeho vozidla. Následně už můžete na baterii či do 12V výstupu v regulátoru zapojit jakýkoliv spotřebič pro toto napětí. A budete-li chtít zásuvka na 230 V jako máte doma, je třeba měnič napětí, který vám vytvoří z 12 voltů 230. Ten zapojíte kleštěmi jednoduše na póly akumulátoru a máte hotovo.

Kde všude má solární panel s regulátorem využití?

1_9  Chataři a milovníci přírody

Máme spoustu zákazníků, kteří mají chatku situovanou v obklopení zeleně a zvířat v tichém prostředí. Ne každý má na takovém místě energie zavedené. Díky panelu mají v letním období energie dostatek. Panel totiž v létě energii vyrobí i za horších světelných podmínek.
Při skromném životě hezky v přírodě potřebujete svítit, nabít si telefon, poslouchat rádio případně se podívat na pár hodin na telku. Pro takové nároky vám vystačí 180 W panel.
Máte-li ledničku či malou pračku, potřebujete panel silnější, např. 450W vám vždy vyrobí dostatek energie pro tyto potřeby, a takový u nás seženete ani ne za 5 tisíc korun s tím, že bude sloužit až desítky let

2 Zahrádkáři, co mají velký pozemek

Máte dům či chatu, velký pozemek, a chcete mít elektřinu stovky metrů od něj. Místo kabelu si vytvoříte malý solární systém. Často využívaný např. pro elektronický ohradník. Díky panelu máte v tomto případě vystaráno. K panelu a baterii budete potřebovat jen solární regulátor (399 korun).

3.  Druhý domov kdekoliv ve světě

Majitelé karavanu, co rádi cestují, nedají na solární panel dopustit.
Během jízdy jim alternátor ve vozidle baterii nabíjí, ale jakmile se usadí na vysněné klidné místo, energie může chybět. Stačí tedy mít panel na střeše, regulátor, který převádí napětí panelu pro účely baterie (12-14 V), umístěn v interiéru, stejně tak baterii, a ostrovní systém máte hotov. Neděláte nic, jen zaparkujete na místě, kde nejste v obklopení stromů, které by sluneční paprsky mohly omezovat.

4  Solární panel v kufru vozidla

Hlavně v zahraničí má spoustu řidičů solární panel v kufru svého automobilu. Proč?
Je to jednoduché. Nikdy nevíte, kdy baterie ve vozidle selže a nebudete moc např. nastartovat. Baterie se může sama vybíjet, častěji se vybije tím, že na parkovišti necháte rozsvíceno. Za chvilku dorazíte a už nenastartujete. Můžete vyřešit startovacími kabely a požádat cizího člověka o pomoc. V horším případě se vám to může stát mimo civilizaci. A právě pro takové účely se hodí mát solární panel v kufru, kde vám ani nezabere žádné místo.

Panel vyndáte ze zavazadlového prostoru, nasměřujete jej ke slunci (i když slunce nebude, vždy vám nějakou energii vyrobí) a po 10-20 minutách zkusíte nastartovat.
Baterie se sice nedobije na maximum, ale bude dodáno určité množství, jež může být dostačující pro to, abyste mohli nastartovat.

A jaký panel je pro tyto účely nejvýhodnější? Bez debat je to flexi ohebný solární panel 100W, který je v plastovém nerozbitném skle, tloušťkou 2 mm, a hlavně jen 2kg hmotností.

Využít takový panel můžete i v době, kdy si uděláte piknik, pustíte si na pár hodin hudbu z autorádia, a abyste zároveň čerpanou energii vraceli zpět, solární panel vyndáte, nasměrujete na slunce a svorkami jej připnete na póly akumulátoru. Na displeji regulátoru poté přesně vidíte, v jakém stavu baterie je a jak je dobíjena.

5. Kdekoliv pro potěšení z vlastní elektřiny

Jsou i zákazníci, co si panel pořídí pro dobrý pocit z toho, že mají svoji elektřinu a nejsou na nikoho vázáni. 
Využívat ji můžete třeba na balkóně. Nabíjet můžete baterii, či solární energie používat pro účely nabíjení mobilního telefonu nebo pohánění fontánky. Pro takové účely nepotřebujete ani akumulátor, energie od panelu je přímo transformována na 5V pro účely USB nabíjení, případně jsou fontány, které pojmou rozmezí 12-24 V a takové napětí panel vyrábí, takže jej nepotřebujete ustálit na exaktní hodnotu.

 

Využití solární energie je pestré a věřte, že i vám usnadní a zpříjemní život. 

 solárno

 Nyní pokračovat na:

 ↘  Eshopová nabídka produktů Další články k přečtení  
 Jednotlivé solární panely  ↪ Zapojení a instalace panelu
 Solární kompletní sestavy   Solární regulátor
↠ Solární regulátory a měniče  O Solárnu
 Příslušenství k solární sestavě   Váš projekt, naše povinnost
➙ Dárkové poukazy a ostatní  Doprava k vám